Wizyta u psychiatry bez wychodzenia z domu
Niestety duża część chorób i zaburzeń psychicznych to schorzenia przewlekłe. Oznacza to, że często mimo uzyskania dobrej lub pełnej poprawy, nie możemy zarzucić leczenia. niektóre choroby jak schizofrenia, depresje nawracające, CHAD, nerwice, zaburzenia po-udarowe lub powstałe na skutek innych uszkodzeń mózgu, wymagają leczenia farmakologiczne, które musi trwać wiele lat lub nawet stale. Pacjenci z takimi zaleceniami mogą skorzystać z nowych możliwości, które oferuje telemedycyna, kontaktu, wizyt u lekarza psychiatry bez wychodzenia z domu.
Oczywiście możliwości diagnozy bez osobistego kontaktu z lekarzem są ograniczone. Jednak w przypadkach gdy specjalista psychiatra zna nas od lat, rozpoznanie i leczenie jest dobrze potwierdzone, stale przyjmujemy te same leki w powtarzających się dawkach, nasz stan jest stabilny, wizyta na odległość wydaje się idealnym rozwiązaniem.
Obecnie w Poradniach Zdrowia Psychicznego(PZP), gdzie leczenie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, okres oczekiwania na wizytę lekarską to co najmniej kilka tygodni, w Warszawie średnio 2-3 miesiące. Podobnie oblegane są gabinety prywatne znanych psychiatrów, co najmniej 2-3 tygodnie oczekiwania to standard. Więc możliwość wizyty online, która często „od ręki” oferuje podstawową pomoc, np wystawienie elektronicznej recepty to wybawienie.
Lekarze psychiatrzy oferują różne formy kontaktu, poprzez chat, rozmowy telefoniczne, rozmowy video. Niektóre większe zakłady wykonujące działalność leczniczą stworzyły nawet autorskie oprogramowanie do wizyt online. Czesio na swoich stronach zamieszczają regulamin wizyt online u psychiatry. Określają maksymalny czas kontaktu, z reguły to 10-30 minut. Cennik wizyt online, często takie wizyty psychiatryczne są tańsze od bezpośrednio angażujących lekarza, koszt w większości poradni i gabinetów to 100-300 złotych.
Musimy wiedzieć, ze taka wizyta online ma również pewne ograniczenia prawne, tą drogą lekarz nie może wystawić pewnych zaświadczeń lub np skierowania do szpitala psychiatrycznego.
Niemniej dla osoby przewlekle chorej, z ograniczeniami w poruszaniu się lub cierpiącej na brak czasu to rozwiązanie idealne. Pomaga nam również zaoszczędzić środki finansowe. a spora część osób chorujących psychicznie jest uboga.
To prawie pewne, że podobnie jak w innych specjalizacjach tak w psychiatrii pomoc online będzie stale rozwijana dla dobra pacjentów.
Dla mnie rewelacja, u psychiatry leczę się od 15 lat, mój stan jest stabilny i właściwie korzystam tylko z przedłużenia terapii. Z powodu pandemii skorzystałem z formy wizyty psychiatrycznej online i mam same pozytywne wrażenia. 20 minut rozmowy i otrzymałem elektroniczną receptę. Szybciej, taniej, lepiej. Na pewno nawet po pandemii bedę korzystał z psychiatry online do wizyt polegających jedynie na przedłużeniu leczenia.
W mojej rodzinie występuje sporo przypadków zaburzeń psychicznych. Sama skończyłam studia, założyłam rodzinę,porodziłam dzieci, mieszkaliśmy i pracowaliśmy za granicą, sielanka. Myślałam, że mi się upiekło i w życiu nie poznam żadnego psychiatry. Niestety ciężka choroba zabrała mi męża. Byłam w opłakanym stanie, praktycznie nie mogłam funkcjonować, dziećmi i mną zaopiekowała sie moja rodzina pochodzenia. Polecani przez bliskich lekarze nie mogli mi pomóc w szybkim terminie a ja swoją drogą nie miałam nadziei na poprawę, Świat się dla mnie skończył. Za namową skorzystałam z pomocy psychiatrycznej biedronki czyli lekarza z dużej przychodni gdzie przyjmuje setki lekarzy, tysiące wizyt, 20 minut rozmowy i kolejny pacjent. Dostałam rozpoznanie depresji co mi i bliskim wydawało się dość logiczne w mojej sytuacji. Gdy zaczęłam przyjmować zlecone leki przeciwdepresyjne mój stan znacznie się pogorszył. Stale prześladował mnie ogromny lęk, najczarniejsze myśli, byłam wręcz pewna że całą moja rodzina zaraz umrze w męczarniach. Straciłam kontakt z kimkolwiek. Siostra zorganizowała mi wizytę w realu. Nie wiem nawet co mówiłam lekarzowi, nie byłam w stanie poprawnie zbudować zdania, miałam wrażenie, że to nie dzieje się naprawdę. Pamiętam tylko, że odpowiadałam na pytania z dużym opóźnieniem, skąpo. Lekarz pół wizyty poświęcił na dopytywanie mnie o myśli czy zamiary samobójcze i kilkakrotnie namawiał mnie na leczenie szpitalne. Nie wyraziłam zgody. Zaproponował leczenie, zdiagnozował zespól paranoidalny i poinstruował rodzinę jak mają się mną opiekować. po tygodniu czułam się już dużo lepiej i zaczęłam wychodzić z domu, po miesiącu byłam już w stanie opiekować się dziećmi. Obecnie minęło już kilka miesięcy leczenia, jestem załamana stratą męża ale już zdrowa.
Nie mam pretensji do pierwszego lekarza, który postawił zła diagnozę i nie trafił leczenia. Ten drugi jednak mnie widział i poświęcił mi godzinę. Sens tego wpisu jest taki, że diagnozy online obarczone są wyższym ryzykiem błędu. Moim zdaniem gdy pacjent jest w poważnym kryzysie lub jest to jego pierwsze zaburzenie w życiu, lepiej udać się do lekarza osobiście. Pamiętajcie to Wasze zdrowie i życie a zaburzenia psychiczne mogą mieć poważne konsekwencje. Obecnie sama korzystam z pomocy psychiatry online, czuję się dobrze, zlecone leki nie przeszkadzają mi. Wizytę online łatwiej zorganizować, dostaję szybkie terminy a w realu musiałabym czekać nawet kilka tygodni.
Dla mnie rewelacja, gdy lekarz psychiatra oferuje swoim pacjentom konsultacje online. Może nie jest to dobre rozwiązanie w sytuacji zaostrzenia objawów, sam przynajmniej w stanach pogorszenia wolę być zbadany przez lekarza w trybie osobistego wezwania. Jednak większość wizyt to krótkie rozmowy i wystawienie erecepty. W takich przypadkach kontakt zdalny to ideał. Większa dostępność, szybko i tanio.