Kiedy do psychiatry?
Wizyty u psychiatry wciąż wywołują w naszym społeczeństwie niezdrowe emocje. Jak wiadomo około 70% pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu lub internisty zgłaszając dolegliwości somatyczne, które nie znajdują podstaw w stanie ogólnym pacjenta. Mimo dokładnego badania nie można znaleźć organicznych schorzeń mogących wytłumaczyć subiektywnie odczuwane przez chorych objawy. W takich przypadkach lekarzowi często wypada skierować pacjenta do psychiatry z podejrzeniem zaburzeń psychicznych. Jednak przeważnie obawia się on reakcji pacjenta. Wielu z nich czyta taka sytuację jako: „czy ja jestem głupi?”, „robią ze mnie wariata”. Nadal w dużej części przypadków wybierają konsultacje u neurologa.
Trzeba jednak pamiętać, że leczeniem depresji, uzależnień, stanów lękowych, zaburzeń snu, nie wspominając już o zaburzeniach psychotycznych, zajmuje się lekarz psychiatra. Udając się do psychiatry unikamy możliwości pomyłki w diagnozie, uzależnienia od leków uspokajających lub nasennych często stosowanych przez lekarzy innych specjalności. Mimo, iż dostęp do wspomnianej specjalności jest utrudniony, warto się zastanowić. Jeżeli dokuczają nam objawy psychosomatyczne, czujemy się smutni lub przygnębieni, mamy zaburzenia snu, odczuwamy lęk, zaburzenia łaknienia, właściwym wyborem będzie psychiatra. Warszawa jest miejscem gdzie praktykuje kilkuset lekarzy tej specjalności, mimo to na wizytę w Poradni zdrowia psychicznego, trzeba czekać kilka tygodni. Praktycznie nie przeprowadza się wizyt domowych w ramach ubezpieczenia w NFZ. Warto więc rozważyć, czy nie stać nas na leczenie prywatne, przynajmniej w fazie diagnozy. W takiej sytuacji możemy liczyć, że unikniemy czekania, lekarz poświęci nam wystarczającą ilość czasu, w trakcie diagnozy i leczenia z reguły będziemy upoważnieni do kontaktu telefonicznego ze specjalistą.
We wniosku podkreślamy aby nie bać się psychiatry, często wizyta u specjalisty, może bardzo podnieść jakość naszego życia. Dzisiejsze metody leczenia i nowoczesne farmaceutyki są bezpieczne dla pacjentów, w większości nie powodują przykrych objawów niepożądanych. Nowe leki umożliwiają skuteczne farmakologiczne leczenie alkoholizmu, depresji, schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych.
Dodaj komentarz