Halucynoza alkoholowa

leczenie alkoholizmuW tym tekście postaram się bliżej opisać halucynozę alkoholową która jest bardzo poważnym schorzeniem alkoholowym. Jak sama nazwa wskazuje jest to schorzenie psychiczne którego podłoża należy szukać wśród nałogu alkoholowego. Jednakże jest to choroba która może wystąpić zarówno po krótkim okresie picia (intensywnego) jak i długotrwałym procesie który towarzyszy pacjentowi przez wiele lat. Dlatego też jest to choroba którą możemy spotkać jedynie w skrajnych przypadkach.

Jakie są jej objawy?

Halucynoza alkoholowa należy do grupy zaburzeń określanych jako psychiatryczne powikłania alkoholizmu. Objawy są bardzo podobne jak w przypadku występowania wielu zaburzeń związanych z narkotykami, lub zespołów omamowo – urojeniowych endogennych. W pierwszej mierze trzeba tutaj wymienić wszelkiej maści omamy słuchowo-słowne. Jest to bardzo poważne schorzenie gdyż pacjent ma wrażenie iż słyszy jakieś głosy. W tym wypadku może słyszeć wiele autodestruktywnych zdań które nakazują mu zrobić sobie krzywdę bądź też zabić się. Najczęściej są to głosy które rozkazują pacjentowi, jednakże czasem zdarzają się dyskusje z pacjentem. Zazwyczaj rozmowa przebiega w bardzo negatywnym świetle wyciągając jedynie te najgorsze strony życia codziennego. Z tego też względu podczas takich problemów bardzo często towarzyszą strach oraz niepokój które w dużej mierze odbijają się na zdrowiu bądź też życiu pacjenta. Kolejnym elementem jaki dochodzi do tego schorzenia jest bez wątpienia różnego rodzaju omamy. Są one zazwyczaj powiązane z treścią wypowiadanych słów które w dużej mierze przekładają się na widziany obraz. Z tego też punktu pacjent w negatywnym świetle widzi prześladowcze go postacie co może doprowadzić do wielu bezpośrednich zachowań zagrażających, na własne zdrowie oraz życie. Do tego warto wspomnieć jeszcze o lęku oraz strachu jaki został wywołany u pacjenta. Podstawowym postępowanie terapeutycznym jest leczenie choroby podstawowej, tzn. leczenie alkoholizmu oraz leczenie farmakologiczne. Polega ono na przyjmowaniu przez pacjenta leków z grupy neuroleptyków czyli substancji przeciwpsychotycznych.

Jak przebiega choroba?

Może przybrać ona dwie formy , po pierwsze formę przewlekłą bądź też intensywną. W przypadku tej drugiej kategorii bez wątpienia jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji gdyż choroba zazwyczaj występuje po jednorazowym zdarzeniu. Jest to reakcja na alkohol jaki w dużych ilościach dostarczyliśmy do organizmu. Jeśli na co dzień nie nadużywaliśmy alkoholu to nie powinna interesować nas forma przewlekła. W przypadku formy przewlekłej mamy poważne problemy z tym aby wyleczyć się z tej choroby wobec czego pacjenci w obliczu długoletniego picia starają się z nią żyć. Każdego dnia słyszą głosy , dźwięki oraz innego rodzaju szumy które przeszkadzają w normalnym życiu. Warto jeszcze wspomnieć iż bardzo często spotykamy omamy czuciowe u pacjentów które w dużej mierze przeszkadzają im żyć. Gdyż pacjent w tym wypadku czuje włosy w swoich ustach oraz robaki na swoich dłoniach. Są to jedynie przykłady jakie mogą się pojawić podczas nadużycia alkoholu jednakże doskonale oddają sedno sprawy. Dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka gdyż halucynozę przewlekłą bardzo trudno jest wyleczyć ( przewlekła forma może trwać miesiące a nawet lata). Wobec czego ta choroba może zrujnować nie tylko twoje zdrowie ale także i całe życie. Dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna i ograniczenie alkoholu jedynie do niewielkich dawek.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz